Fő boszorkányünnepek

A régi időkben a boszorkányok nyáron növénytermesztéssel, télen pedig vadászattal teremtették elő a szükséges javakat. Ezáltal az év számukra két fontos szakaszra bomlott. A nyári időszakot a termékeny Nagy Anyaistennő (Hold), a téli időszakot pedig a Szarvas Isten (NAP) uralta. A boszorkányok világnézetüket a természet vallásának tartják.

A boszorkányok a varázskörben állva megidézik a négy égtáj szellemét.

A nyári és téli időszak kezdetét konkrét napokhoz kötötték. Ezek voltak a téli és a nyári Napegyenlőség idejei. A nyári időszakasz kezdetét május 1-jétől számolták, a téli időszak november 1-jén kezdődött.
A boszorkányoknál a következő nap kezdete az előző nap lementével kezdődött. Később már nem két, hanem négy részre osztották fel az évet. Február 1-jén ünnepelték Imbolcot és augusztus 1-jén Lugnasadot. Ennek a szétosztási idők a lényegében a mai évszakok - tavasz, nyár, ősz, tél - kezdetét jelentették.
Ezen négy időponton kívül még négy dátum van, amely az istentiszteletek idejét meghatározza. Ezek az időpontok az ún. évszakok felező idejei.
Tehát nyolc boszorkányünnep alakult ki:
November 1. Samhain - a gyengeség felszámolásának ideje.
December 21. Yule - a fény újjászületése.
Február 1. Imbolc - a tűz ünnepe.
Március 21. Ostara - a tavasz ünnepe.
Május 1. Beltane - a meleg ünnepe.
Július 21. Litha - a tűz ünnepe.
Augusztus 1. Lugnasad - az aratás ünnepe.
Szeptember 21. Mabon - a Főldanya ünnepe.

Halloween éjszakája egybeesik a boszorkányszilveszterrel

Most Samhain napjáról írunk, hiszen ez az időpont aktuális.
Erre az időpontra a gyengeség felszámolásának az ideje esett. Már minden termést betakarítottak, és készülni kell a zord télre. A csordákból kiválogatták a gyenge állatokat, leölték őket, és ezekből rendeztek hatalmas lakomákat. Ez az ünnep a boszorkányoknál az újév ünnepe. Átlagemberek Halloween napjaként ismert. Mivel november 1-je a boszorkányoknál október 31-én, napnyugtakor kezdődik, az ünnep így egybeesik a boszorkány szilveszterrel is. Ezen az éjszakán támadnak fel a holtak lelkei, akikkel az életben maradottak kapcsolatot tartottak. Emiatt az angolszász országokban ezen az ünnepen rémisztő álarcokba öltöztek az emberek. Samhain napját is vígsággal, evéssel és ivással ünneplik.
A boszorkányok is ilyenkor igyekeznek megszabadulni a rossz szokásaiktól. Pergamenlapokra felírt rossz tulajdonságaikat rituálisan elégetik, így akarva megszabadulni tőlük. Hasonlít az újévi fogadalmakhoz, de mivel a rituálé miatt jobban átélik, nagyobb a valószínűsége, hogy a bosziknak sikerül is "új életet kezdeni".
A szertartásokat a hideg miatt általában meleg szobában végzik. Betájolják a varázskört, az oltárra narancssárga terítőt és gyertyát raknak. A kör északi részén áll a boszorkányüst, amelyben a pergameneket égetik. Megidézik a négy égtáj szellemét és a Nagyanya Istennőt. Kérik, hogy vegyenek részt az ünnepségen, és óvják meg őket az ilyenkor elszabadult rossz szellemektől.
A boszik a rituálé után spiritiszta szeánszokat szoktak tartani, így kommunikálva ősikkel. A szertartásokat követően nagy vígság kezdődik.

Boszorkányok márpedig nincsenek- mondta ki annak idején Könyves Kálmán királyunk. Nos ma már vannak: szombaton például egész napos jóslással, ürdögűzéssel, asztaltáncoltatással és rontáslevétellel várta a Boszorkányszövetség Budapesten azokat, akiket érdekelnek ezek a középkori szertartások. A programok persze nem "élesben" mentek, jobbára csak bemutatók voltak: az ördögűzés például ördög nélkül zajlott, a jósnők viszont "csakugyan" elárulták a jövőt azoknak, akik fizettek érte. A szervezők a rendezvénnyel azt szerették volna bemutatni, hogy a boszorkányok nem csak rossz célokra használják a tudásukat.
EH