Október utolsó napja a boszorkányok újévi ünnepe, vidám dorbézolással, jelmezbállal, de van, aki ünnepélyes komorsággal emlékezik az ősökre. Szerintük ezen az éjszakén a legvékonyabb a világokat elválasztó fátyol és ezért különösen alkalmas időpont a szeánszokra. Ahogy a szilveszter éjszakáján, úgy ezen a misztikus éjjelen is sokan tudakolják a jövőt, kártya vagy egyéb mágikus eszközök segítségével.

A természeti népeknél a napnyugtával kezdődött a következő nap. A boszorkányoknál is, amikor vége az ősznek, vége a termények betakarításának, lehullottak a falevelek, akkor kezdődik a következő év. A középkorban több férfi boszorkány volt, mint azt gondolnánk – véli Abafi Cézár szakrális vezető.

Az 1800-as években, amikor a boszorkányüldözések teljesen elcsitultak, akkor alakult át női szakmává., de tudni kell, hogy csak idősebb nők foglalkoztak vele. Ezért volt minden galuban egy vajákos vagy úgy nevezett boszorkány bába. A régi boszik is hasonló dolgokkal foglalkoztak, mint a maiak, Ők tudták, hogy mi a gyógyít a különböző bajokra, milyen teákat igyanak és milyen gyógyfüveket egyenek a betegek, de foglalkoztak szerelmi kötésekkel és rontás levételekkel is. Mivel azonban a szerelmi kötés egy másik ember kárára is történhetett, ezért haragudtak tájuk, sokan nem szerették ezeket a vajákos asszonyokat.

Egyre többen keresik fel a fővárosban vagy azt ország más részeiben praktiuáló boszorkányokat, jósokat. Mindenki választ szeretne kapni kérdéseire, érdekli eljövendő sorsa. Elég problémás ez a mai világ nagyon sok gazdasági probléma merült fel. Nem úgy alakul a pénz elosztása, ahogy azt többen szeretnék, az emberek nem nagyon látják előre a jövőt – hangsúlyozza Abafi.

- Olyan kérdésekkel jönnek, hogyan alakul például a munkahelyi helyzetük, vagy hogy egy vállalkozónak milyen kilátásai vannak. Előfordul azonban nagyon sok esetben, hogy a szerelmi kötés miatt jönnek hozzánk. Általában megromlik a párkapcsolat, és ezen szeretnének javítani. Úgy nem vállalunk szerelmi kötést, hogy csak az utcán meglát valakit és azt szeretné megkapni, ezt etikátlannak tartjuk. Kártyával esetleg sziderikus ingával vizsgáljuk meg a felek egymáshoz fűződő kapcsolatát, ha komolyabb az ügy, akkor viaszöntéssel állapítjuk meg a pillanatnyi helyzetet. Ilyenkor beleavatkozunk, legalább a az egyik ember életébe, de ezt csak akkor lehet felvállalni, ha másik szeretné az életüket helyrehozni. Azt tudni kell, hogy a másik fél ezt nem kényszerként éli meg, hanem tudat alatt éli át, hogy szüksége van a másikra.

- Binger Vilmos boszorkányfőpap szerint Magyarországon nagyon sok ezoterikus működik, de a boszorkányság náluk nemcsak arról szól, hogy szolgáltatásokat nyújtanak, hanem különböző kulturális programokat is szerveznek.

- Ezt azért is tartjuk fontosnak, mert sokan csak a koponyákkal és a megszurkált babákkal azonosítják a boszorkányok munkáját, pedig ez ennél sokkal többet jelent. A népszokások, hagyományok megőrzése is célunk.