„Víz! Se ízed nincs, se zamatod, nem lehet meghatározni téged, megízlelnek, anélkül, hogy megismernének. Nem szükséges vagy az életben: maga az élet vagy" - írja Saint-Exupéry a színtelen szagtalan, időnként klóros folyadékról. Talán merészség volna ezt az idézetet a boszorkányvízre vonatkoztatni, a mágiával átitatott lé hatékonyságáról igencsak megoszlanak a vélemények. A bűvös italt jegyző Boszorkányszövetség tagjai szerint speciális vizük gyógyító erejű, a fizikusok azonban csak mosolyognak.

Sokféle vízzel találkozik az ember élete folyamán: klóros nedűvel oltja szomját, elgyötört ízületeit áztatja termálfolyadékban, vagy éppen autójába tölt desztillált vizet. Mindenestre csupán néhány napig maradná életben a létfontosságú lé nélkül.

Az életet adó elem érrendszerként hálózza be a földet, s bár naponta használjuk, mégsem ismerjük mind az ezer arcát. Gyógyító hatása köztudott - a magyarországi gyógyforrások a különböző nőgyógyászati, ízületi bajokat enyhítik. A termálvizek, ásványvizek, gyógyvizek a testet és lelket egyaránt felfrissítik, már ha tudjuk, melyikre is van igazán szükségünk. Akad azonban egy sokezer éves vízfajta, melyről édeskevesen hallottak. A neve: boszorkányvíz. Titokzatos dologról esik szó a Boszorkányszövetség sejtelmes hangulatú pincéjében. Mindig is sejtették, hogy a víz „befolyásolható" - avatja be az őselem kulisszatitkaiba a Képes újság munkatársát Abafi Cézár. Régen, ha messzire szállították az ivóvizet, ezüstöt dobtak bele, mert így nem algásodott. A nemesfém fertőtlenítő hatására ráébredve számolgatni kezdték: adott mennyiségű vízbe mennyi ezüst kell. Meglepődve tapasztalták: bármekkora is a folyadék térfogata, elég egy kis darab nemesfém.

Arra azonban, hogy a víz képes átvenni a rezgéseket, csak az 1980-as évek végén jöttek rá a tudósok. Cézár állítja: a víz molekulái egyszerűen „emlékszenek" az információkra, és élő szervezettel találkozva képesek átadni tudásukat. A Boszorkányvíz lényege ebben rejlik. Az emberi test nagy hányada vízből áll, így - a mágusok szerint - szervezetünkben hordozzuk életünk összes rezdülését, örömünket, bánatunkat, gondjainkat, gondolatainkat. Ezeket a víz „megjegyzi". A vízmágiánál azt az ősi tapasztalatot használják fel, miszerint a víz „memóriáját" meg lehet változtatni.

Mindig is foglalkoztatta az embereket ez a kérdés. Ott volt például az élet vize, vagy a gyógyító vizek. A kilencvenes évek elején is foglalkoztunk már a boszorkányvízzel, de az orvostársadalom nem fogadta el, így letiltottak róla minket, mivel akkor még meghaladtuk a kort - meséli Cézár. Most viszont, a homeopátiás módszerek elterjedésével újra teret nyert a boszorkányvíz, melyet csakis teliholdkor lehet mágiával feltölteni. A szertatást általában hét boszorka végzi. A művelet persze titkos, a boszorkánymester mindössze annyit súg meg, hogy itt is használják a szokásos kellékeket, mint például a ruhákat vagy a kardot. Időközben befut a fotós, köhint egyet a füstös pincébe lépve. Átmegyünk a másik terembe, az asztalon kis fémtálcákon sorakoznak az orrcseppes üvegre emlékeztető apró flakonok. Mindegyiken narancssárga matrica virít különböző rajzokkal, feliratokkal. Sokféle boszorkányvízre van szükség, mindenkinek más kell. A mágikus folyadékot bolygókhoz, vagy zodiákus jegyekhez kötik. Jobban megnézem a matricákat, tényleg ezeknek a rajzai láthatóak, bár én csak a zodiákusokat ismerem fel. Néhány helyen számok vannak, kérdőn nézek. A számosok elkészítéséhez démonikus segítséget kértek a mágia szakemberei. Felcsillan a szemem, jön az izgalmas rész, de Cézár kedvemet szegi: ezek titkos dolgok, nem mond többet. A fotós közben kattintgat, pakolja a vizeket jobbra-balra, az egyik asztalon desztillált vizes flakon áll. Ezt a műveletet csak tiszta vízzel lehet megcsinálni, ugyanis a csap- és ásványvizekben lévő anyagok megzavarhatják a rezgéseket. Leülök szembe a boszorkánypappal, mutatja mit kell csinálom, hogy kiderüljön, nekem melyik vízre van szükségem. - A tenyérben lévő csakrához szorítva megmarkolsz egy kis üveget, majd a mutatóujjaddal a mellkasodhoz, az úgynevezett napfonathoz érsz. A másik kezed hüvelyk és mutató ujját, ahogy bírod, összeszorítod, minden víztípusnál egyforma erővel. Az lesz a megfelelő, amelyiknél a legnehezebben tudom széthúzni a két ujjadat - magyarázza Cézár. Nekilátunk. Én szorítom, ő húzza, cserélődnek az üvegcsék a kezemben. Kettő is jónak bizonyul, de végül az Uránusz bolygóhoz köthető víznél „robbantható szét" legnehezebben a két ujjam. A kezem megfájdult - talán ezt is orvosolja a víz. Érdeklődve hallgatom a használati utasítást. Egy félliteres flakonba egy csepp kell ebből - mondja Cézár, miközben koncentrálva csöpögtet. Megvan. Most a tenyérnek ütögetve körülbelül százszor kell felrázni, hogy az egy csepp mágikus víz át tudja adni a rezgését a tömegnek. A rendszeresség a lényeg. Ez egy hétre elegendő, mindennap igyak belőle - hangzik a jótanács. Tisztább gondolatokat, nyugodtabb közérzetet, kiszélesedő látás módot ígér a misztikus folyadék. A mágikus lé egyébként - mondják - külsőleg is hat. Csúnyán beforrt he. geket tesz szebbé, friss sebek gyógyulását segíti.

Lassan odébbállok, utánam szólnak nehogy otthagyjam a vizet. A fejemhez kapok, gyorsan elnyeli a táskám a fél literes flakon, csak később nézem címkét: A test és lélek megromlott eneretikai egyensúlyának szinkronizálása boszorkányvízzel. Ittam belőle, jövőhétre kiderül, sikerült-e.