oltsák el a villanyt!- kérte a jövőbe látók találkozóján a Vörös Rébék stúdió egyik munkatársa a jelenlevőket. A terem elsötétült, csak két gyertya pislákolt kísértetiesen. Előtte egy sötét színű asztalka állt, hatan ülték körbe. Tenyerük ráfeszült az asztal lapjára, ujjaik összeértek.
- Csendet kérünk a teremben! -szólt egyikük az összesereglett érdeklődőkhöz, akik szájtátva lesték, mi lesz: megmozdul-e az asztal vagy sem? - Csak akkor jelentkezik a szellem, ha mindnyájan hiszünk benne! -mondta egy hölgy, a stúdió munkatársa. Néma csend honolt, majd pár percnyi izgatott várakozás után a hölgy halkan, átszellemült arccal megszólalt:
- Szellem, ha itt vagy köztünk, kérünk, koppants egyet! - Az asztal egyik lába, amely a közönség előtt volt, pár centiméterre felemelkedett, és egyet koppantott.
- Hihetetlen! Döbbenetes! Fantasztikus! - suttogták a nézők, s jói-nevelten próbáltak tülekedni, hogy jobban lássák a csodát.
- Ha valamelyikünk közeli hozzátartozója vagy, kérlek koppants egyet, ha nem, kettőt! - Az asztal egyet koppantott.
Ezután a szeánszot vezető hölgy végigkérdezte az asztalnál ülőket, hogy az ő hozzátartozója-e a szellem.
Az asztal négyszer kettőt kopogott, ezzel jelezve, hogy nem a kérdezett rokona. Végül egy koppantással tudatta, hogy az egyik asztalnál ülő hozzátartozója.
Ez volt az a pillanat, amikor én egy gyors mozdulattal leguggoltam, és lestem az eseményeket, hogy meggyőződjek arról,nem lábbal, netán zsinórral mozgatja-e valaki az asztalt. Semmi ilyet nem láttam. Ha trükköt alkalmaztak, akkor azt furfangosabb módon tették.
- Tessék kérdezni a szellemet! -hangzott a felszólítás.
- Találkozom-e veled a túlvilágon? Ha igen, egyet koppants, ha nem. kettőt.
Az asztal komótosan egyet koppantott.

Képes újság 1992.02.01

1. A Vörös Rébék fogadó-terme
2. Gyógyfüvek, "stílusosan" a koponya mellett
3. Vilmos a rontásűzés kellékeivel viaszt olvaszt, majd csöpögtél a tűvel tűzdelt bábura
4. A mindent tudó kristálygömb, amiben én nem láttam semmit
5. Tarkómmal és bokámmal feszes vigyázzban tartottam magam. Nagyon fájt. Mire képes az ember egy munkáért!
6. Nagyító alatt az árulkodó tenyér. A hozzáértő kiolvassa belőle a jövőt...

Boszorkányok márpedig - Könyves Kálmán kijelentésével ellentétben - vannak. No, talán nem a középkori értelmezésben és felfogásban, de léteznek mai, modern boszorkányok. Hagyományaikból legfőképp a szombati összejövetelt őrizték meg és nem a szemmelverést és -rontást. A legutóbbi fehérvári boszorkányszombaton a Helyőrségi Klub rendezésében sem kellett úgy általában félni a boszorkányos tekintetektől, sőt az általuk látott jövendőtől sem, bár erre voltak talán a legtöbben kíváncsiak. A színes délelőtti rendezvényt a délutáni boszorkányesküvő zárta, ami azt látszik igazolni, boszorkányt feleségül venni nem is olyan ritkaság. Hogy végül is hogyan távoztak a boszorkányszombat résztvevői Fehérvárról, arról nincs tudomásunk, a legstílszerűbb minden bizonnyal egy helyre kis seprű lett volna.

Fejér megyei hirlap 1992.03.23